فیلم جدید | دانلود رایگان فیلم

شبکه جم فروش میلیاردی فیلم ها را به کام سازندگان تلخ کرد /خرابکاری جم

Gem

دردسرسازی یا کمک رسانی، تعبیرتان از عملکرد Gem در مواجهه با سینمای ایران هر چه که باشد، باز هم نمی توان منکر این شد که گروه تلویزیونی مذکور با شبکه هایش حسابی اخبار چند ماه اخیر حوزه پخش فیلم در کشورمان را دستخوش التهاب و حاشیه کرده است. از توقیف فیلم «عادت نمی کنیم» گرفته تا ماجرای مشکوک پخش بی اجازه آنونس ها و حالا هم که خبر دادستانی تهران مبنی بر ممنوع الکاری تهیه کنندگانی که آنونس فیلم هایشان از شبکه های Gem به نمایش درآمده اند. این آخری داغ ترین خبری بود که دوشنبه گذشته در گفت و گوی مختصر ایسنا با معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی مورد تائید قرار گرفت. طولی هم نکشید که شبانه اسم چند سینماگر قبلاً مجهول مانده، به بیرون درز کرد. حبیب ایل بیگی در این باره به مهر گفت: «بازپرس ویژه رسیدگی به پرونده هایی با ابلاغ ویژه رئیس قوه قضائیه طی نامه ای به حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی از این سازمان خواسته است که تا اطلاع ثانوی از ارائه هرگونه خدمات و مجوز به تعدادی از سینماگران و دفاتر پخش سینمایی جلوگیری کند». وی در پاسخ به این که در این نامه اسامی چه افراد و شرکت هایی آورده شده است، عنوان کرد: «مصطفی کیایی، علیرضا سرتیپی عبدالله علیخانی، سیدامیر پروین حسینی و رضا میرکریمی به عنوان تهیه کنندگان فیلم هایی چون «بارکد»، «دراکولا»، «زاپاس»، «دختر» و «آبنبات چوبی» و همچنین سه دفتر پخش سینمایی شامل فیلمیران به مدیریت علی سرتیپی، نورتابان به مدیریت محمدرضا صابری و پویافیلم به مدیریت عبدالله علیخانی نام های آورده شده در این نامه است».

Gem
در همین حال حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز دیروز در واکنش به این خبر یادداشتی را منتشر کرد که در آن آمده: «سینمای ایران به عنوان پرچمدار موفق مقابله با تهاجم فرهنگی غرب و نماد جلوگیری از نفوذ، شایسته تقدیر است. یقین دارم که این حکم قوه محترم قضاییه با گفت‌وگو حل خواهد شد. سینمای ملی و پرطرفدار ایران هیچ نیازی به کمک شبکه‌های غیر ملی ندارد. اینکه شبکه‌های بیرون از کشور سوار بر موج موفقیت و محبوبیت سینمای ما می‌شوند ارتباطی به سینماگران ندارد. یقین دارم با روشن شدن این مسائل به ویژه نقش بی‌بدیل سینماگران ایرانی در تقویت ارزش‌های دینی و ایرانی و اسلامی هر ۳ قوه و همه دلسوزان کشور، سینمای پر افتخار و سینماگران جهادگرمان را مورد ستایش قرار خواهد داد و به وظیفه الهی و ملی خود در تقویت این دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی عمل خواهند کرد. بنابراین مطمئنم این سوء تفاهم به زودی حل و نگرانی‌ها برطرف خواهد شد».
واکنش دادستان تهران
این در حالی بود که دادستان تهران دیروز در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران، رمزگشایی جالبی از قضیه مذکور کرد. جعفری دولت‌آبادی با تکذیب ممنوع الکاری هنرمندان گفت: «حسب دستور قضایی بازپرس پرونده، مکاتبه اعلامی با ریاست سازمان امور سینمایی کشور صرفاً ناظر به شرکت‌های پخش‌کننده فیلم‌های سینمایی بوده و هیچ‌گونه ارتباطی با منع فعالیت هنرمندان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی ندارد».
او با تکذیب خبر منع فعالیت هنرمندان و تهیه‌کنندگان، از رسانه‌ها خواست در انتشار اخبار قضایی دقت لازم را داشته باشند.
متهم یا بی گناه؟!
صحبت های دادستان تهران این کد را به رسانه ها داد که در میان نام های مطرح شده، مصطفی کیایی، سیدامیر پروین حسینی و رضا میرکریمی که پخش کننده نیستند، جایی ندارند و تنها علیرضا سرتیپی (مدیرعامل فیلمیران)، عبدا… علیخانی (پویا فیلم) و محمدرضا صابری (نور تابان) سه چهره ای هستند که حکم ممنوع الکاری آنان توسط قوه قضاییه مطرح است. پخش کنندگانی که آنونس فیلم های آنان از شبکه های Gem پخش شده اند و حالا خواسته یا ناخواسته، در مظان اتهام و ناگزیر به پاسخگویی هستند. اگر چه سرتیپی در گفت و گویی دریافت احضاریه یا هر گونه حکمی را تکذیب کرد و مصطفی کیایی نیز در اظهارات جالبی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «من هم از رسانه‌ها شنیدم اما این موضوع برایم جای سوال است، چرا که من هیچ سفارش تیزری به شبکه‌های ماهواره‌ای ندادم و فروش فیلمم آنقدر بالاست که هیچ نیازی به تبلیغات این شبکه‌ها نیست. اگر مدرکی وجود دارد که من سفارش تیزر به شبکه‌های ماهواره‌ای داده‌ام، حاضرم به مدت دائم ممنوع الکار شوم، اما من خودم به این موضوع اعتراض کردم و راضی نبودم که تیزر «بارکد» پخش شود. وقتی فروش فیلم «بارکد» روی ۷ میلیارد بود این اتفاق افتاد و این تیزر برعکس اثر منفی روی تبلیغ فیلم من می‌گذاشت».
برگزاری یک جلسه
در همین حال روز گذشته جلسه ای اضطراری در سازمان سینمایی با حضور تعدادی از سینماگرانی که نامشان در خبرها ذکر شده بود، برگزار شد. در این جلسه احکام قوه قضاییه به آنان ابلاغ شد؛ هر چند همگی از چند و چون پخش آنونس فیلم هایشان از شبکه Gem ابراز بی اطلاعی کردند و آن را اقدامی یک طرفه و بدون هر گونه توافق دو جانبه دانستند. ضمن اینکه گویا قرار است امروز معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی برای حل و فصل این موضوع دیداری با یکی از مقامات قوه قضاییه داشته باشد.
بانی فیلم نظر به اهمیت این موضوع که امنیت مادی و روانی سینمایی کشورمان را به مخاطره انداخته با چند صاحب نظر درباره آن به گفت و گو نشسته است.

حبیب اسماعیلی:
کسانی که تذکر گرفتند آدم های شریف سینما هستند
حبیب اسماعیلی درباره خبری مبنی بر ممنوع الکار شدن برخی از سینماگرانی که آنونس فیلمساران از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان پخش شده است، به بانی فیلم گفت: «مدتی است که تبلیغات ماهواره ای دیگر منحصر به فیلم های سینمایی نیست و حتی برخی از کالاهای خوراکی و صنعتی و… هم از این شبکه ها تبلیغ می شوند. مشخص است که همه آنونس های فیلم های سینمایی هم توسط سازندگان به این شبکه ها داده نمی شود و حتی برخی از آنها را از رسانه ملی خودمان کپی کرده اند و در شبکه خودشان تبلیغ می کنند. اینکه پشت هدف شبکه هایی مثل Gem از این تلاش برای معرفی محصولات ایرانی چیست، واقعا نمی دانم، اما به هر حال ممکن است با نظام جمهوری اسلامی ایران مشکل داشته باشند و این کارها را در جهات تخریب روابط بین دولت و مردم می کنند».
این پخش کننده در ادامه ضمن تاکید به موفقیت گیشه سینمای ایران در بهار گذشته، توضیح داد: «کاری که شبکه ای مثل Gem می کند، شاید در کوتاه مدت به نظر خوب باشد، اما حتما آسیب رسان است و در نهایت موجب تخریب سینمای ایران و ضعف آن می شود. اگر امسال گیشه سینمای ایران در چندماه اول بسیار رونق داشت، تنها دلیلش نمی تواند ماهواره ها و تبلیغات آن باشد، بلکه این آثار سینمایی و کیفیت آنهاست که در موفق شدن یا نشدن فیلم موثر واقع می شود».
اسماعیلی در ادامه گفت: «بین هنرمندان و مسوولان باید تعامل خوبی برقرار شود و نباید اجازه دهیم برخی از افراد از بعضی مشکلات که مثل آب گل آلود است، برای خودشان ماهی گیری کنند. هیچگاه قرار گرفتن دولت و مردم که هنرمندان هم جزئی از آنها هستند، درست نیست و ما باید همپای یکدیگر باشیم. در حال حاضر که خبر ممنوع الکاری افرادی که اعلام شده بود، توسط دادستانی تهران تکذیب شده است و همه باید به یک نکته واقعا دقت داشته باشیم که اگر ماهواره ها در فروش فیلم ها اثرگذار هستند، باید روی همه فیلم ها اثر بگذارند، نه فقط تعداد خاصی از آنها. پس فیلم غیر از تبلیغات باید شاخص های دیگری داشته باشد تا خوب بفروشد. فیلم سینمایی «بارکد» قبل از آغاز تبلیغاتش هم خوب می فروخت، پس ربطی به ماهواره ندارد و این مردم هستند که واقعا از سینما حمایت می کنند».
حبیب اسماعیلی در ادامه گفت: «گاهی در شبکه های مجازی، حاشیه سازی هایی صورت می گیرد و برخی از اخبار را به شکل دیگری منتشر می کنند و نباید به مشکلات دامن زد. خوشحالم که بین قوه قضاییه، وزارت ارشاد و… رابطه خوبی برقرار است و مسائل مسالمت آمیز پیگیری می شود. افرادی که در لیست ممنوع الکارها نام برده شدند، انسان های شریفی هستند و فیلم های سینمایی ارزشمندی هم تولید کرده اند. نمی دانم برچه اساسی به افراد تذکر داده شده است، به این خاطر که تقریبا همه فیلم ها از ماهواره تبلیغ می شود. امیدوارم کاری نکنیم که رونق سینما از بین برود و خودمان آسیب ببینیم».
مهدی صباغ زاده:
باید اجازه پخش آنونس فیلم از ماهواره صادر شود
مهدی صباغ زاده، مدیر پخش نیمروز فیلم، در گفت و گو با بانی فیلم در ارتباط با ممنوع الکاری تعدادی از پخش کنندگان فیلم های سینمایی، گفت: «پخش تیزر فیلم های سینمایی از شبکه های ماهواره ای چه منافعی برای پخش کننده دارد؟ این شبکه ها با چنین اقدامی در درجه اول می خواهند کار خودشان را رونق دهند و تولیدکنندگان محصولات دیگر خواستار پخش تیزرشان از این طریق شوند. در صورتیکه قرار است دادستانی تعدادی از پخش کنندگان را ممنوع الفعالیت کند، تعداد دیگری پخش کننده نیز هستند که آنونس فیلمشان پخش شده است که حوزه هنری و بنیاد سینمایی فارابی نیز از آن دسته اند و باید عدالت را در ارتباط با آنان نیز مدنظر قرار دهد و نباید از قوه قضاییه ناعدالتی ببینیم.»
وی با بیان اینکه احتمالاً به دلیل اینکه دستشان به عوامل پخش کننده تیزرهای سینمایی نمی رسد، پخش کنندگان را تحت فشار قرار داده اند، خاطر نشان کرد: «پخش کنندگان و تهیه کنندگان اقدام به پخش آنونس فیلمهای سینمایی خود از شبکه های ماهواره ای نمی کنند و دادستانی باید به دنبال مجرم واقعی باشد.»
این پخش کننده در ادامه افزود: «زمانیکه بحث از خودکفایی می شود و با پخش تیزر از شبکه های ماهواره ای تعدادی مخاطب به سینما اضافه می شود، چه آسیبی در پی خواهد داشت؟  فعالیت نامشروع و خلاف شرعی که صورت نگرفته است. هر چه هست برای جذب مخاطب به سمت سینماهاست.»
او با اشاره به اینکه تهیه کنندگان قدرت تبلیغ در شبکه های داخلی را ندارند، عنوان کرد: «رقم های فروش میلیاردی برای دیگران گوشنواز است و اما اغلب برای صاحبان فیلم ورشکستگی به دنبال دارد و ضرر است. مگر از این فروش های میلیاردی در نهایت چه مبلغی برای تهیه کننده و پخش کننده باقی خواهد ماند؟ آنان باید هزینه هایی چون ارزش افزوده، مالیات، حق الطبع و انعام به سینما را در کنار هزینه های بالای دیگر متقبل شوند تا فیلمی با بدبختی و بیچارگی اکران شود.»
پخش کننده فیلم سینمایی «اژدها وارد می شود» در پایان صحبت هایش، تصریح کرد: «به نظرم دادستانی باید اجازه پخش تیزرها از طریق شبکه های ماهواره ای را صادر کند تا مردم برای روی آوردن به سینماها تشویق شوند. نامه ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای من نیز صادر شد و در جواب نامه ضمن اظهار بی اطلاعی از پخش تیزر فیلم، خواستار آن شدم تا با مدارک و مستندات جویا شوند که درخواست کننده آنونس فیلم از شبکه های ماهواره ای چه کسی بوده، سپس در خدمت خواهم بود.»
سید امیر پروین حسینی:
در جریان ممنوع الکاری خود نیستم
سیدامیر پروین حسینی تهیه کننده فیلم سینمایی «زاپاس» و «من سالوادور نیستم» در گفت و گو با بانی فیلم درباره جلسه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با متهمان به پخش تیزر تبلیغاتی از شبکه های ماهواره ای، گفت: «روز دوشنبه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغیه ای دریافت کردم و جلسه ای با حضور تعدادی از تهیه کنندگان و پخش کنندگان سینمایی با حبیب ایل بیگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد که جزئیات آن را می توانید از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری کنید و آنان درباره مسائل مطرح شده توضیحات خواهند داد.»
وی درباره ممنوع الکاری خود، خاطر نشان کرد: «در حقیقت در جریان این مسئله نیستم و نمی دانم که ممنوع الکار شده ام یا خیر.»
این تهیه کننده که تمایل چندانی برای اظهار جزئیات جلسه تشکیل شده را نداشت، در پایان خاطر نشان کرد: «پیش از این نیز گفته بودم که چرا باید شرایطی باشد که به جای آنکه ما از طریق مراجع قانونی در جریان مسائل قرار بگیریم، از سوی رسانه ها از اخبار و اتفاقات باخبر می شویم؟»
سیروس تسلیمی:
تیرزهای ماهواره ای تصاویری کاذب به مخاطب خواهد داد
سیروس تسلیمی از پخش کنندگان قدیمی سینما در گفت و گو با بانی فیلم درباره پخش تیزر  فیلم های سینمایی از شبکه های ماهواره ای، گفت: «در مجموع به نظرم پخش این سبک از تبلیغات در نهایت به ضرر سینماست، زیرا در ساخت تیزر از پشت صحنه فیلم استفاده می شود که در فیلم دیده نمی شود و تصاویر کاذبی است.»
وی در ادامه افزود: «به دنبال پخش تیزر از شبکه های ماهواره ای، مخاطب به صورت آنی و انفجاری از فیلم استقبال خواهد کرد و تصاویری را که در تیزر فیلم دیده است، در سینما مشاهده نمی کند و موجب بی اعتمادی مخاطب خواهد شد.»
این پخش کننده با بیان اینکه فروش بالای فیلم، هزینه های فیلمسازی را افزایش خواهد داد، خاطر نشان کرد: «متاسفانه آثاری که مورد اقبال مخاطب بوده اند، فیلم های سینمایی فاخری نبودند و تنها تهیه کنندگان و سرمایه گذاران را وارد مسابقه ای کرده اند که باعث شده است آنان از مبالغ کلان به امید فروش بالا تبعیت کنند. مخاطب نیز پس از مدتی تماشای این نوع  فیلم ها برایش عادی خواهد شد و دیگر به سینما نخواهد رفت.»
او با اشاره به اینکه ما آنقدر سینما نداریم که فیلم هایی را که با اقبال مواجه می شود ماه ها بر پرده داشته باشیم، یادآور شد: «برای فیلم های سینمایی ما باکس ده هفته ای تعیین شده است و مانند سینماهای هند، اروپا و … فیلم ها اکران ممتد ندارند و در نتیجه این به ضرر سینماست و پتانسیل فروش مصنوعی ایجاد خواهد کرد که ادامه دار نخواهد بود.»
تسلیمی همچنین اضافه کرد: «به دلیل اینکه ما داستان ها و بازیگران چندانی نداریم این روند در آینده به ضرر سینمای پرفروش خواهد بود و توقع سینما از فیلم را بالا خواهد برد. فیلم های هنری به دلیل اینکه فروش پایین تری دارند، برداشته خواهد شد و فیلم های گران قیمت و بی محتوا رایج می شود.»
وی در پایان صحبت هایش با بیان اینکه این روند باعث گران شدن سینما می شود، گفت: «در صورت ادامه دار شدن این شیوه، بازیگران دستمزد خود را افزایش می دهند و این مسئله، ضرر هنگفتی را برای فیلمسازان در پی خواهد داشت. درست مانند خلبانی که اشتباه اولش، اشتباه آخرش خواهد بود.»

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود